SM1608A-100MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Part Number:
SM1608A-100MHF
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 1.6A 282MOHM SMD
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2A
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
282mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%