SM1608A-1R2MHF
Part Number:
SM1608A-1R2MHF
Description:
FIXED IND 1.2UH 6A 26.5MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
7A
Current Rating (Amps) :
6 A
DC Resistance (DCR) :
26.5mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%