SM1608A-4R7MHF
Part Number:
SM1608A-4R7MHF
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.8A 114MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
3A
Current Rating (Amps) :
2.8 A
DC Resistance (DCR) :
114mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%