SC2511-100MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Part Number:
SC2511-100MHF
Category:
Fixed Inductors
Description:
10UH, 10%, 106.5MOHM, 3.4AMP MAX
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
3.4 A
DC Resistance (DCR) :
106.5mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Size / Dimension :
0.291" L x 0.268" W (7.40mm x 6.80mm)