SLM463710A-1R0MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Part Number:
SLM463710A-1R0MHF
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 40A 0.35 MOHM SMD
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
19A
Current Rating (Amps) :
40 A
DC Resistance (DCR) :
0.35mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.374" (9.50mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.461" L x 0.409" W (11.70mm x 10.40mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%