LMCI1608-R18JT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
LMCI1608-R18JT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 180NH 200MA 1.9OHM SMD
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
200 mA
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
180 nH
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
8 @ 50MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%