WPN201610F2R2MTY01
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics
Part Number:
WPN201610F2R2MTY01
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.8A 152MOHM SMD
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.4A
Current Rating (Amps) :
1.8 A
DC Resistance (DCR) :
152mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
39MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806
Tolerance :
±20%