WPN201610H1R5MT
Part Number:
WPN201610H1R5MT
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.7A 130MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.95A
Current Rating (Amps) :
1.7 A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%