WPN252010U1R5MT
Part Number:
WPN252010U1R5MT
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.4A 76MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
3A
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
76mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
41MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance :
±20%