PCS3X15-100M
Manufacturer:
Allied Components International
Part Number:
PCS3X15-100M
Category:
Fixed Inductors
Description:
10UH, SHIELDED POWER INDUCTOR
In Stock:
5
Manufacturer :
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
650mA
Current Rating (Amps) :
750 mA
DC Resistance (DCR) :
440mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%