PCSV48-101M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Part Number:
PCSV48-101M-RC
Category:
Fixed Inductors
Description:
100H 20% SHIELDED POWER CHIP I
In Stock:
67
Manufacturer :
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
460mA
Current Rating (Amps) :
380 mA
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%