PCSV65-8R2M-RC
Part Number:
PCSV65-8R2M-RC
Description:
8.2H 20% SHIELDED POWER CHIP IND
In Stock:
3
Current - Saturation (Isat) :
4.6A
Current Rating (Amps) :
2.9 A
DC Resistance (DCR) :
53mOhm
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Inductance :
8.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%