PCS4D18-1R0N-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Part Number:
PCS4D18-1R0N-RC
Category:
Fixed Inductors
Description:
1.0H30% POWER CHIP SHIELDED IND
In Stock:
45
Manufacturer :
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.72A
Current Rating (Amps) :
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%