LRHQ20-5R6K-RC-1
Manufacturer:
Allied Components International
Part Number:
LRHQ20-5R6K-RC-1
Category:
Fixed Inductors
Description:
5.6uH +/-10% Lo-Res Hi-Q Chip
In Stock:
49
Manufacturer :
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
250 mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
31MHz
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Inductance :
5.6 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
35 @ 1MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
1210
Tolerance :
±10%