LMXS101DN100LTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
LMXS101DN100LTAS
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 4.4A 35 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
4.4 A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%