LMXN2216M470BTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
LMXN2216M470BTAS
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 47UH 96 MOHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5A
Current Rating (Amps) :
DC Resistance (DCR) :
96mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Inductance :
47 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%