CIG21C2R2MNE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Part Number:
CIG21C2R2MNE
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 800MA 250MOHM SM
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%