CIG22L1R0MNE
Part Number:
CIG22L1R0MNE
Description:
FIXED IND 1UH 1.6A 60 MOHM SMD
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance :
±20%