CIG22B2R2MLE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Part Number:
CIG22B2R2MLE
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 900MA 170MOHM SM
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.3A
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
170mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%