CIG22H1R0MAE
Part Number:
CIG22H1R0MAE
Description:
FIXED IND 1UH 1.8A 65 MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
2A
Current Rating (Amps) :
1.8 A
DC Resistance (DCR) :
65mOhm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance :
±20%