CIG22H2R2MAE
Part Number:
CIG22H2R2MAE
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Current Rating (Amps) :
1.2 A
DC Resistance (DCR) :
138mOhm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance :
±20%