RHC50-5-5R0K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Part Number:
RHC50-5-5R0K-RC
Category:
Fixed Inductors
Description:
5.0UH 10% RADIAL LEADED CURRENT
In Stock:
3
Manufacturer :
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
20A
Current Rating (Amps) :
5 A
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Height - Seated (Max) :
Inductance :
5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Horizontal Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.640" Dia x 0.875" L (16.26mm x 22.23mm)
Supplier Device Package :
Radial, Horizontal Cylinder
Tolerance :
±10%