LCMC0201J56NGTAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
LCMC0201J56NGTAR
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 56NH 80MA 3 OHM SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
80 mA
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.013" (0.33mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
4 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±5%