CTVP14F-1611
Manufacturer:
Central Technologies
Part Number:
CTVP14F-1611
Category:
Fixed Inductors
Description:
160UH SMD 6 WINDING TRANSFORMER
Manufacturer :
Central Technologies
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
70mA
Current Rating (Amps) :
170 mA
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.307" (7.80mm)
Inductance :
160 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
12-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
12-SMD
Tolerance :
±30%