CTDAS1013F-8R2M
Part Number:
CTDAS1013F-8R2M
Current - Saturation (Isat) :
10A
Current Rating (Amps) :
5.8 A
DC Resistance (DCR) :
16.5mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Inductance :
8.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±20%