CTVF-0-100K-20
Part Number:
CTVF-0-100K-20
Description:
10UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
17 A
DC Resistance (DCR) :
6mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.799" (45.70mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.752" Dia (19.10mm)
Tolerance :
±10%