CTVF-0-100K-10
Part Number:
CTVF-0-100K-10
Description:
10UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
11.8 A
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.000" (25.40mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.520" Dia (13.20mm)
Tolerance :
±10%