CTVF-0-101K-01
Part Number:
CTVF-0-101K-01
Description:
100UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
1.8 A
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.902" (22.90mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.402" Dia (10.20mm)
Tolerance :
±10%