CIGT201608EM1R5MNE
Part Number:
CIGT201608EM1R5MNE
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.1A 120MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
Current Rating (Amps) :
2.1 A
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±20%