CIGT201608EM2R2MNE
Part Number:
CIGT201608EM2R2MNE
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.4A 110MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
1.9A
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%