CTVF-0-151K-05
Part Number:
CTVF-0-151K-05
Description:
150UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
5.2 A
DC Resistance (DCR) :
65mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Inductance :
150 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance :
±10%