CTVF-0-271K-04
Part Number:
CTVF-0-271K-04
Description:
270UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
2.1 A
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.720" (18.30mm)
Inductance :
270 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.945" Dia (24.00mm)
Tolerance :
±10%