CIGT201610UH2R2MUE
Part Number:
CIGT201610UH2R2MUE
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.2A 130MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Current Rating (Amps) :
2.2 A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%