CTVF-0-470K-10
Part Number:
CTVF-0-470K-10
Description:
47UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
8.7 A
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Inductance :
47 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.850" Dia (21.60mm)
Tolerance :
±10%