CTVF-0-1R0L-25
Part Number:
CTVF-0-1R0L-25
Description:
1.0UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
21.8 A
DC Resistance (DCR) :
2mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.681" (17.30mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.598" Dia (15.20mm)
Tolerance :
±15%