CTVF-0-4R7L-03
Part Number:
CTVF-0-4R7L-03
Description:
4.7UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
7.4 A
DC Resistance (DCR) :
21mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.752" (19.10mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance :
±15%