CTVF-0-270K-05
Manufacturer:
Central Technologies
Part Number:
CTVF-0-270K-05
Category:
Fixed Inductors
Description:
27UH RADIAL POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
7.1 A
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
1.000" (25.40mm)
Inductance :
27 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.500" Dia (12.70mm)
Supplier Device Package :
Radial
Tolerance :
±10%