CTVF-0-4R7L-20
Part Number:
CTVF-0-4R7L-20
Description:
4.7UH RADIAL POWER INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
16.4 A
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.201" (30.50mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance :
±15%