CTSPT50LF-263M
Manufacturer:
Central Technologies
Part Number:
CTSPT50LF-263M
Category:
Fixed Inductors
Description:
26UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
In Stock:
8
Manufacturer :
Central Technologies
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
5.1 A
DC Resistance (DCR) :
32mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.91mm)
Inductance :
26 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%