CTDR6F-473K
Manufacturer:
Central Technologies
Part Number:
CTDR6F-473K
Category:
Fixed Inductors
Description:
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Current Rating (Amps) :
1.4 A
DC Resistance (DCR) :
6.19Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
1.500" (38.10mm)
Inductance :
47 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
2.000" Dia (50.80mm)
Supplier Device Package :
Radial
Tolerance :
±10%