ELC-18B182L
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ELC-18B182L
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.8MH 840MA 650MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
840 mA
DC Resistance (DCR) :
650mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Inductance :
1.8 mH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.787" Dia (20.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%