ELC-10E100L
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ELC-10E100L
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 2.4A 38 MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.4 A
DC Resistance (DCR) :
38mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%