ELC-10E560L
Part Number:
ELC-10E560L
Description:
FIXED IND 56UH 1.3A 120 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Inductance :
56 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%