ELC-12E560L
Part Number:
ELC-12E560L
Description:
FIXED IND 56UH 1.8A 53 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
1.8 A
DC Resistance (DCR) :
53mOhm
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Inductance :
56 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Size / Dimension :
0.531" Dia (13.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%