ELC-12E101L
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ELC-12E101L
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 100UH 1.3A 140 MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
140mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.531" Dia (13.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%