LK16081R0J-T
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
LK16081R0J-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
40 mA
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
35 @ 10MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%