S0402-6N8G3C
Manufacturer:
API Delevan
Part Number:
S0402-6N8G3C
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 6.8NH 600MA 100MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
600 mA
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
4.8GHz
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.76mm)
Inductance :
6.8 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Alumina
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
19 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±2%