PQ3213-0R9-70-G
Manufacturer:
Standex Electronics
Part Number:
PQ3213-0R9-70-G
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 900NH 70A 1 MOHM SMD
Manufacturer :
Standex Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
110A
Current Rating (Amps) :
70 A
DC Resistance (DCR) :
1mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Inductance :
900 nH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
1.043" L x 0.748" W (26.50mm x 19.00mm)