CIGW404012GM1R0MLE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Part Number:
CIGW404012GM1R0MLE
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 4.8A 25 MOHM SMD
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
6A
Current Rating (Amps) :
4.8 A
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.161" L x 0.150" W (4.10mm x 3.80mm)
Supplier Device Package :
1616
Tolerance :
±20%