PE-0402CD8N7JTG
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PE-0402CD8N7JTG
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 8.7NH SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
DC Resistance (DCR) :
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Inductance :
8.7 nH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±5%